Hakan NERGİS ÇOCUK VE SPOR | Hakan NERGİS
Yazı Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 18:44
 
ÇOCUK VE SPOR | Hakan NERGİS
Hakan NERGİS
info@hakannergis.com.tr
 
 

ÇOCUK VE SPOR

 

Bütün toplumların amacı beden, ruh ve fizik sağlığına sahip nesiller yetiştirmektir. Sağlıklı nesillerin yetişmesinin en büyük yönlendiricisi ise ailedir.

Çocukların; aşırı yük içeren, uzun süren, kazanma arzusunu gütmeyen, çocuğun keyif aldığı, eğlendiği, mutlu olduğu oyun tabanlı spor etkinliklerine yönlendirilmesi gerekir.

Çocuğun spora yönlendirilmesinde ki temel amaç; kalp sağlığının geliştirilmesi, sinir-kas koordinasyonunun arttırılması, motor özelliklerinin (esneklik, koordinasyon, dayanıklılık vb.) artırılmasıdır.

Doğru spora yönlendirilme süreci uzun soluklu bir süreçtir.  Çocukların doğru spor branşına yönlendirilmesine yönelik spor altyapı çalışmaları, ülkemizde hala geliştirilmekte ve  bu süreç devam etmektedir. Yetenek seçimi diğer bir ifadeyle doğru spora yönlendirmeyle ilgili uzun bilgiler sunmak isterdim. Lakin bu bilgileri tek başınıza sizin ebeveyn olarak kullanmanız doğru olmayacağından sunamıyorum. Çünkü bu yapıyı; devlet, okul, aile ve çevre döngüsü üzerinden planlamak gerekir. Yukarıda da bahsettiğim gibi ülkemizde bu konuda hala çalışmalar devam etmekte. Size önerim; sizin istediğiniz spor branşından çok, çocuğunuz istediği ve seveceği spor branşına yönelmesi, çocuğunuzun uzun soluklu bir spor hayatı olmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun becerilerini geliştirmek, çocuğu hem hayata hazırlar, hem de sporculuk hayatında daha başarılı olmasını sağlar. Aşağıda hangi yaş aralığında, hangi temel hareketlerin geliştirilmesi ile ilgili kısa bilgiler sunulmuştur. Bu bilgileri bir oyun haline getirerek, çocuğunuzla yapmanız faydalı olur.

2-5 yaş arası: Fırlatma, yakalama, koşma, sıçrama.

6-8 yaş arası: Hedefe fırlatma, hedefi vurma, sporda temel hareketlere geçiş.

10-12 yaş arası: Genelde bu yaş aralığı çocuğun motor özelliklerinin ilk aşamasının tamamlandığı yerdir. Bu yüzden bu yaş aralığında genelde çocuklar becerilerini en iyi şekilde kullanabileceği, yeteneklerini de en iyi sergileyebilecekleri branşlara yönlendirilir.

 

Hakan NERGİS

Spor Bilimleri Uzmanı, Danışman ve Yazar

 
Etiketler: ÇOCUK VE SPOR, Hakan NERGİS, Bütün toplumların amacı, beden, ruh ve fizik sağlığına, sahip nesiller yetiştirmektir, Eyüp, Eyüpsultan, Haber, Haber Eyüp, Eyüpsultan Haber, İstanbul Haber
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı